Нужни ли са витамини, минерали, добавки, за да се „засили“
Майка кърми бебето си. Снимка: Getty
Кърмещите майки понякога чувстват, че млякото им е някак различно –прозрачно, водниско, жълтеникаво. И лешават, че не е достатъчно питателно или здравословно.
Тогава започват да се тревожат и да търсят в гугъл и в чатове на майкате как да преценят и как да го направят “по-мазно”, “гъсто“ и т.н.
Въпреки че като цяло няма причина за притеснение - природата се е погрижила за всичко.
Дори и да се храните много лошо, това ще се отрази негативно на вашето здраве, но качеството на кърмата ще бъде отлично и най-подходящо за вашето бебе. Така е устроено, че тялото на майката е готово, в своя вреда, да даде на млякото хранителни вещества, витамини и микроелементи, които са жизненоважни за детето.
Но ако въпреки всичко се притеснявате, ето на какво трябва да обърнете внимание, за да сте сигурни, че бебето ви получава възможно най-качествено мляко.
Кърма в биберон. Снимка: Getty
Хранете се разнообразно: плодове, зеленчуци, зърнени храни, бобови растения, месо, риба, мляко и млечни продукти.
Това няма да повлияе на качеството на млякото, но, първо, ще подкрепи собственото ви тяло, и второ - възможно най-рано ще дадете на детето различни вещества, което ще намали риска от развитие на алергии.
Ако се храните балансирано, тогава не е необходимо да приемате специални витаминни и минерални комплекси.
Но ако сте веган, в млякото ви може да липсва витамин B12, който е важен за развитието на бебето и се намира само в животински продукти. Следователно, трябва да приемате добавки.
Същото може да се отнася и за жизненоважния витамин D. Но преди да започнете да го приемате, трябва да си направите кръвен тест, за да сте сигурни, че наистина се нуждаете от него. В противен случай можете да си навредите.
Опитайте се да избягвате храни, съдържащи вредни транс-мазнини и наситени мазнини (това най-често са така неречените Fast food , но не само те).
Предпочитайте продукти, съдържащи здравословни полиненаситени мастни киселини омега-3 и омега-6. Това са авокадо, маслини, зехтин, слънчогледово и ленено масло, сьомга, както и масло, яйца, ядки и семена.
Основното правило е да слушате тялото си и да ядете, когато сте гладни и достатъчно, за да се наситите.
Същото важи и за водата или всяка друга течност - пийте, когато сте жадни и колкото е необходимо, за да я утолите.
В никакъв случай не трябва да се насилвате да пиете повече, това може само да навреди.
Вашето тяло знае от колко течности се нуждае, за да задоволи собствените си нужди и да произведе мляко за бебето.
Изпражненията на вашето бебе могат да ви помогнат да се уверите, че млякото ви е наред.
Поне три изхождания на ден през първата седмица от живота на новороденото до шестседмична възраст показват нормален обем и качество на кърмата.
Друг показател е как наддава бебето. Ако две седмици след раждането се е върнало към теглото си при раждане и след това е продължило да наддава постоянно, тогава няма проблеми.
По материали на livestrong.com и kellymom.com, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари